Aby uzyskać fachową poradę naszych specjalistów wyślij e-mail z pytaniem na adres mopsjaslo@mopsjaslo.pl
21.03.2017

Odpowiedź na zapytanie: Proelo z 17 marca 2017 00:45


Witam Proelo, napisałeś, że posiadasz informację, że Twoja przyjaciółka została pobita przez ojca, ale nie chce tego zgłaszać. Istotnym jest tutaj wiek Twojej przyjaciółki, czy jest ona osobą pełnoletnią czy nieletnią. Jeśli Twoja przyjaciółka jest osobą pełnoletnią może bez zgody rodziców zgłosić się o pomoc np. do Ośrodka Interwencji Kryzysowej lub do specjalisty udzielającego porad w Centrum Profilaktyki, Terapii i Wsparcia Rodzin w Jaśle przy ulicy Floriańskiej 8A.

Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli ktokolwiek z Twoich bliskich jest osoba, która doświadcza przemocy ze strony osoby najbliższej, nie wstydź się poprosić o pomoc. Prawo stoi po Twojej stronie. Jeśli Twoja przyjaciółka doznaje takich zachowań powiadom:

- Policję, dzwoniąc pod numer 997 lub 112,

- prokuraturę,

- ośrodek pomocy społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie lub ośrodek interwencji kryzysowej,

- pedagoga szkolnego.

Do skutecznego zawiadomienia o występowaniu przemocy w rodzinie, nie jest wymagane posiadanie jakiegoś minimalnego wieku. Innymi słowy mówiąc, dziecko (osoba niepełnoletnia) może skutecznie zgłosić nie tylko fakt występowania (stosowania) przemocy w rodzinie, ale również zawiadomić o innych zdarzeniach, których osoba ta była ofiarą lub świadkiem.

Zawiadomienie może nastąpić w każdy możliwy sposób, np. telefonicznie, osobiście lub pisemnie. W zawiadomieniu należy opisać sytuację oraz określić, kogo ona dotyczy. Występowanie przemocy w rodzinie można zgłosić np. w szkole, zawiadomić Policję lub ośrodek pomocy społecznej.